صفحه اصلی » مقالات » مزایای ترانس ایزولاسیون در UPS ها

مزایای ترانس ایزولاسیون در UPS ها

مزایای ترانس ایزولاسیون در UPS هاي On-Line Double Conversion

1- در یو پی اس های با تکنولوژی Double Conversion  اینورتر دستگاه از هسته های فریت که با فرکانس بالا کار می کنند تشکیل شده است و همانگونه که میدانیم بیشترین خرابی در قطعاتی است که با فرکانس و ولتاژ بالا کار می کنند . در UPS های IT ، به جای هسته های فریت از تکنولوژی ترانس در ساختار اینورتر استفاده شده است در نتیجه امکان خرابی دستگاهها تا حد بسیار زیادی کاهش یافته است .

2- در دستگاههای Double Conversion همواره یک مسیر مشترک از ورودی تا خروجی وجود دارد که همیشه این مسیر باید نول باشد. در صورت جابجایی فاز و نول ورودی ، امکان آسیب به بار و خود دستگاه وجود دارد که این مسئله با استفاده از UPS های مجهز به ترانس ایزولاسیون برطرف خواهد شد .

3– در یو پی اس هایی که اینورتر ، از هسته ای فریت تشکیل شده است در صورتی که تحت بارهایی چون دستگاههای فتوکپی، پرینتر لیزری و همچنین موتورهای الکتریکی که جریان لحظه ای بالایی را نیاز دارند قرار گیرند، احتمال آسیب دیدگی و یا اختلال در شکل موج خروجی آن وجود خواهد داشت .

4-در یو پی اس IT با توجه به عدم استفاده از قطعات SMD ( قطعات نصب سطحی ) و همچنین عدم استفاده از بردهای چند لایه، در آینده امکان تعمیر احتمالی بردهای معیوب با حداقل هزینه و در کمترین زمان وجود داشته و لازم نیست یک برد کامل که دارای هزینه بالاتری می باشد را تعویض نمود .

5-در UPS های IT در صورت  بروز خطا از جمله اتصال کوتاه در مصرف کننده ها ، به علت وجود ترانس، اینورتر دستگاه به جای تحمل جریان اتصال کوتاه، تحت جریان اشباع قرار گرفته و خرابی این قطعات در حد زیادی کاهش می یابد .

6-یکی از عمده ترین مسائلی که باعث استفاده از ترانس ایزوله در دستگاههای UPS می باشد ایزوله کردن ولتاژ DC از خروجی می باشد، در هنگامی که دستگاه به هر دلیلی دچار آسیب شود امکان عبور ولتاژ DC و انتقال به بار وجود دارد، که بسیار خطرناک بوده و این نقیصه با استفاده از ترانس ایزولاسیون در خروجی دستگاه  برطرف می شود. این مسئله در دستگاههایی بسیار مهم تر است که ولتاژ DC ، 120 ولت یا بیشتر می باشد که در این حالت استفاده از ترانس ایزولاسیون یکی از مهم ترین مسایل می باشد .

لازم به ذکر است بند های 2 و 4 و 5 و 6  مهم ترین دلایل استفاده از Isolation Transformer ) IT ) می باشد که تاثیر زیادی در افزایش قابلیت اطمینان دستگاه دارند .

مزایای ترانس ایزولاسیون در UPS ها