صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده » تفاوت UPS های آنلاین و آفلاین

تفاوت UPS های آنلاین و آفلاین

 

تفاوت UPS های Off Line و On Line

الف U.P.S Line Interactive

 

این نوع UPSها از نظر شکل موج خروجی به دو دسته سینوسی و شبه سینوسی تقسیم میگردند . دستگاههای Line Interactive همواره بصورت Stand By  در مدار بوده و هنگام قطع برق شهر وارد عمل می شوند .

در حالت عادی ، برق شهر پس از عبور از یک فیلتر و استابیلایزر ، مستقیماً به مصرف کننده میرود، در ضمن باتریهای دستگاه نیز توسط شارژر ، شارژ می شوند و اگر تغییراتی در برق شهر باشد بوسیله دستگاه تصحیح می گردد .

بصورتیکه : هنگامی که ولتاژ برق شهر تغییر می کند ، اگر در محدوده کار استابیلایزر ( تثبیت کننده ولتاژ برق شهر ) باشد ، استابیلایزر ولتاژ برق شهر را تصحیح می کند و 220 VAC را با حدود 10% خطا به خروجی UPS منتقل میکند . حال اگر میزان تغییرات برق شهر بیش از حد کار استابیلایزر باشد و یا برق شهر قطع شود ، UPS عمل سوئیچ را انجام داده و UPS فعال می شود ، و با تبدیل برق DC باتریها ( که قبلاً شارژ شده اند ) به AC ، برق تولید شده از UPS به خروجی می رسد .

لازم به ذکر است زمان  سوئیچ در حدود چند میلی ثانیه است به نحوی که لوازم رایانه ای آن را احساس نمی کنند و قطع نمی شوند . متاسفانه در بازار مصرف بعضی موارد به اشتباه به این UPS ها On Line  اطلاق میشود .

از جمله مزایای سیستم Line Interactive  قیمت ارزانتر آن نسبت به سیستم On Line  می باشد .

از جمله معایب آن ، اتصال مستقیم برق شهر به مصرف کننده ، هنگام وجود برق شهر می باشد ، که اگر آلودگیهائی مثل نویز ، Spike و … در برق شهر اتفاق بیفتد و خارج از محدوده توانایی فیلترها باشد احتمال عبور آنها از UPS Line Interactive وجود دارد ( در مورد آلودگیهای برق شهر که با سرعتهای بسیار بالا در مــــدار برق قرار می گیرنــــد ) ، که این مسئــــله نقطه ضعف UPS هـــــای Line Interactive  محسوب می گردد. از اینرو در دستگاههای بسیار حساس و وجود برق شهری بد ، بهتر است که از این مدل استفاده نشود .

از نکات دیگر کمتر بودن قابلیتهای فنی و در نتیجه Reliability  کمتـــر این دستگاههـــا نسبت به UPS On Line می باشد .

بدین سبب است که از نظر استاندارد جهانی ساخته شــــــدن UPS Line Interactive  فقــــط تا توان   3KVA مجـــــاز است و UPS در تــــــــــــوان بالاتـــر از 3 KVA بایــــــد از نــــــــــوع On Line Double Conversion  باشد .

ب UPS On Line Double Conversion

این مدل از UPS ها فقط در نوع سینوسی طراحی می شوند .

عملکرد دستگاههای On Line Double Conversion  بدین صـــورت می باشد که بـــــرق شهــر ( برق AC ) پس از ورود به UPS به رکتیفایر رفته و تبدیل به برق DC می شود و توان مورد نیاز inverter و Charger را تامین می نماید ، سپس قسمت Inverter برق DC  موجود را تبدیل به برق AC نموده و پس از فیلتر کردن ، آن را به خروجی UPS منتقل می نماید .

اصطلاحاً برق AC به DC ومجدداً به AC تبدیل شده و بدین ترتیب برق ورودی به UPS ( برق شهر ) و برق خروجی از UPS از هم 100 % ایزوله می باشند .

پس همواره UPS On Line  فعال بوده و در تمام ساعت کاری عمل فوق مرتباً انجام می شود و هرگز برق شهر مستقیماً به مصرف کننده ها متصل نمی باشد و مصرف کننده ها همواره از برق سینوسی و سالم که توسط اینورتر دستگاه UPS ساخته می شود استفاده می کنند .

در UPS های نسل جدید که از نوع  On line Double Conversion هستند راندمان بالائی دارند ، مسئله استهلاک UPS ( که در قدیم از مشکلات UPS های  On Line بوده است ) نیز حل شده است .

از جمله مهمترین مزایای سیستم On Line  ، این است که برق از AC به DC و سپس مجدداً از DC به AC تبدیل می شود لذا اختلالات برق شهر به هیچ وجه به مصرف کننده منتقل نمی شود .

از دیگر مزایای این UPS ها ، داشتن قابلیتهای فنی بالاتر ، محدوده وسیع تر برای ولتاژ ورودی برق شهر ، داشتن رگولاسیون خروجی مناسب تر ( برای ولتاژ و فرکانس ) ، تحمل اضافه بار بیشتر ، ترانس ایزولاسیون خروجی ، …. می باشد ، که نهایتـــاً Reliability  بالاتــــری را نسبت به UPS هـــای Line Interactive  ایجاد می کند .

به همین دلیل است که UPS هایی که برای مکانهای حساس مثل : شبــــکه های بزرگ رایانـــه ای ، Main Frame  ، لوازم حساس پزشکی ، سرورهای بسیار حساس و …. استفاده می شوند و همچنین UPS های توان بالا و سه فاز همگی باید از نوع On Line  باشند .

در مکانهایی که برق شهری دارای نوسانات زیاد ولتاژ بوده و برق شهر به صورت مکرر قطع می شود نیز از دستگاه UPS با تکنولوژی On Line استفاده میگردد .

با توجه به مدت زمان قطعی برق و تعداد دفعات آن ، باید در نظر گرفت که UPS قادر به شارژ کردن باتری ها تا زمان قطعی برق بعدی باشد .

تفاوت UPS های آنلاین و آفلاین